CCMM95 SCHEDULE
 
Below is a list of sessions, session times, and talks. Each
speaker should plan for 20 minutes of lecture plus 10 minutes
of questions and transition.  The session chair will militantly
enforce the schedule.  Exact speaker times within each session
will be set and posted the night before to account for no-shows.
 
Morning sessions include one-half hour coffee breaks at 10:00 a.m.
 
************************************************************
 
                    **********************
                    *   MONDAY APRIL 3   *
                    **********************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION A
Chair: Craig Douglas
 
L. ADAMS             A Multigrid Algorithm for Elliptic Problems
 
J. BORDNER           MGLab: An Interactive Environment for
                     Multigrid Methods
 
A. BORZI             A Full Multigrid Method for the Solution of
                    the Cell Vertex Finite Volume Cauchy-Riemann
                     Equations
 
A. BRANDT            Current Research Directions in Multiscale
                     Computation
 
S. BRENNER           Convergence of Nonconforming or Nonnested
                     Multigrid Methods without Full Elliptic
                     Regularity
 
Z. CHEN              Recent Development of Multigrid Algorithms for
                     Mixed and Nonconforming Methods for Second
                     Order Elliptic Problems
 
D. YOUNG             Multiple Coarse Grid Multigrid Algorithms for
                     Solving Elliptic Equations
 
******************************************************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION B
Chair: Van Henson
 
E. ARIAN             Multigrid Methods for Optimal Shaper Design
                     Problems
 
E. NURGAT           Multigrid Methods for EHD Problems
 
C.O. LEE            Multigrid Methods for the Pure Traction
                    Problem of Linear Elasticity: Mixed Formulation
 
Y. LI               A Numerical Global Shallow Water Model
                    Based on the Semi-Lagrangian Advection of
                    Potential Vorticity
 
M. OMAN             Fast Multigrid Techniques in Total Variation-
                    Based Image Reconstruction
 
J. RUGE             A Nonlinear Multigrid Solver for a Semi-
                    Lagrangian Potential Vorticity Based Shallow
                    Water Model on a Sphere
 
Y. SHAPIRA          Multigrid Techniques for Highly Indefinite
                    Equations
 
**************************************************************
**************************************************************
 
4:30 - 6:30 p.m.
SESSION A
Chair: Randy Leveque
 
M.B. DAVIS          Parallel Element-by-Element Spectral 
                    Multilevel Techniques for Finite Elements
 
R.D. FALGOUT        Multigrid as a Preconditioner for Conjugate
                    Gradients in the Numerical Simulation of
                    Groundwater Flow on the Cray T3D Massively
                    Parallel Computer
 
P. FREDERICKSON     Higher-order Unstructured Multigrid
 
R. MCLAY            Multi-Level Preconditioners for the Parallel
                    PCG Package
 
*************************************************************
4:30 - 6:30 p.m.
SESSION B
Chair: Seymour Parter
 
F. SAIED            Finite Element Multigrid Solution of the
                    Initial Value Problem in Numerical Relativity
 
M. TRETTER          Locating Centers for Radial Basis Function
                    Neural Networks Using Multigrid Methods
 
J. XU               The Auxiliary Space Method and Optimal
                    Multigrid Preconditioning Technique for
                    Unstructured Grids
 
L. ZASLAVSKY        Multilevel Algorithm for Atmospheric Data
                    Assimilation
 
*************************************************************
 
7:30 - ?? p.m.  Circus & Special Workshops
 
                    ***********************
                    *   TUESDAY APRIL 4   *
                    ***********************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION A
Chair: Susanne Brenner
 
A.W. CRAIG          Multigrid Methods for Finite Element
                    Convection-Diffusion Problems
 
G. D'YAKONOV        Effective Numerical Methods for Certain
                    Elliptic Problems in Strengthened Sobolev
                    Spaces
 
J. DENDY            Revenge of the Semicoarsening Frequency
                    Decomposition Multigrid Method
 
C. DOUGLAS          A Unified Multigrid Theory for Non-Nested Grids
                    and/or Quadrature
 
J. DYM              Effective Boundary Treatment for the Biharmonic
                    Dirichlet Problem
 
H. ELMAN            Multigrid and Krylov Subspace Methods for the
                    Discrete Stokes Equations
 
T. GJESDAL          A Cell-Centred Multigrid Algorithm for All
                    Grid Sizes
 
*****************************************************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION B
Chair: Olof Widlund
 
D. BEDIVAN          A Finite Element Method for Inhomogeneous
                    Problems Using a Multigrid Algorithm for
                    Eliminating the Boundary Condition
 
M. BERNDT           Multigrid with Overlapping Patches
 
XIAO-CHUAN CAI      Remarks on the Practical Use of Overlapping
                    Schwarz Algorithms
 
C. FARHAT           A Coarsening Operator for the Optimal
                    Preconditioning of Dirichlet and Neuman Domain
                    Decomposition Methods: Application to Problems
                    with Coefficient Jumps and Bad Subdomain
                    Aspect Ratios
 
S. MALIASSOV        Algebraic Substructuring Preconditioning
                    of Nonconforming Finite Element Approximations
                    of Second Order Elliptic Problems
 
A. STATHOPOULOS     A Schur Complement Method for Eigenvalue
                    Problems
 
R. TEZAUR           Convergence of a Substructuring Method with
                    Lagrange Multipliers
 
*****************************************************************
*****************************************************************
 
4:30 - 6:30 p.m.
SESSION A
Chair: Gene D'Yakonov
 
D. CANRIGHT         An FVE-FAC Approach to the Axisymmetric Heat
                    Equation
 
S. MCKAY            The Use of Self Adaptive Techniques in
                    Determining Blow-up Parameters in Solutions
 
W. MITCHELL         An Interleaved Adaptive Refinement Multigrid
                    Algorithm
 
P. VANEK            Algebraic Multigrid on Unstructured Meshes
 
*****************************************************************
 
4:30 - 6:30 p.m.
SESSION B
Chair: Jan Mandel
 
S. VANDEWALLE       Schwarz Methods: to Symmetrize or not to
                    Symmetrize
 
H. WANG             An ELLAM-Based Domain Decomposition and Local
                    Refinement Algorithm for Second-Order
                    Hyperbolic Equations with Interfaces
 
J. WANG             A Parallel Domain Decomposition Method for the
                    Finite Element Approximation of Convection-
                    Diffusion Problems
 
A. VASSILEV         Analysis of the Inexact Uzawa Algorithm for
                    Saddle Point Problems
 
*************************************************************
 
7:30 - ?? p.m.  Circus & Special Workshops
 
                    *************************
                    *   WEDNESDAY APRIL 5   *
                    *************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION A
Chair: Paul Frederickson
 
M. CASARIN          Quasi-Optimal Schwarz Methods for the
                    Conforming Spectral Element Discretization
 
W. L.GOLIK          Numerical Study of Multigrid Methods with
                    Various Smoothers for the Elliptic Grid
                    Generation Equations
 
H. GUILLARD         Some Aspects of Multigrid Methods on Non-
                    Structured Meshes
 
M. JUNG             Implicit Extrapolation Methods for Variable
                    Coefficient Problems
 
A. KNYAZEV          Preconditioned Iterative Methods in a Subspace
                    for Nonsymmetric Systems with Large Jumps in
                    the Coefficients
 
CHEN-YAO LAI        Implementation of Hybrid V-cycle Algebraic
                    Multilevel Methods for Mixed Finite Element
                    Systems with Penalty
 
J. PASCIAK          Some Domain Decomposition Methods with Inexact
                    Subdomain Solves
 
*****************************************************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION B
Chair: Charbel Farhat
 
T. MANTEUFFEL       First-Order System Least Squares Methodology
 
G. STARKE           First-Order System Least Squares for Elliptic
                    Problems with Discontinuous Coefficients
 
Z. CAI              First-order System Least Squares for the Stokes
                    Equations
 
P. BOCHEV           Analysis of Least Squares Methods for
                    Velocity Flux-Pressure-Velocity Form of the
                    Navier-Stokes Equations
 
K. RESSEL           Multilevel Methods for Transport
 
B. LEE              Multilevel First-order Least Squares Methods
                    for Helmholtz Equations
 
*****************************************************************
*****************************************************************
 
5:00 p.m. - 6:00 p.m.
STUDENT COMPETITION WINNERS
Chairs: Tom Manteuffel and Steve McCormick
 
J.R. PHILLIPS        Error and Complexity Analysis for a
                     Collocation-Grid-Projection Plus Pre-
                     Corrected-FFT Algorithm for Solving
                     Potential Integral Equations with Laplace
                     or Helmholtz Kernels
 
D. XIE               New Nonlinear Multigrid Analysis
 
*************************************************************
 
6:30 - 7:30 p.m. Cash Bar
Room TBA
 
7:30 - 9:30 p.m. Banquet
Room TBA
 
 
                    ************************
                    *   THURSDAY APRIL 6   *
                    ************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION A
Chair: Gerhard Starke
 
A.J. MEIR           On Distributed Gauss-Seidel Relaxation
 
I. MISHEV           Least-Squares Algebraic Multilevel Methods
                    for Nonsymmetric Problems
 
D. SIDILKOVER       Coarsening Strategies for Unstructured
                    Multigrid Techniques with Application to
                    Anistropic Problems
 
S. NEPOMNYASCHIKH   Preconditioning Operators on Unstructured
                    Grids
 
M. E.ONG            Robustness of MILU with Respect to the
                    Coefficients of the PDE
 
C. PFLAUM           A Multi-Level-Algorithm for the Solution
                    of Second Order Elliptic Differential
                    Equations on Sparse Grids
 
T. RUSTEN           Interior Penalty Preconditioners for Mixed
                    Finite Element Approximations of Elliptic
                    Problems
 
*****************************************************************
 
8:00 a.m. - 12:00 noon
SESSION B
Chair: Pratap Vanka
 
J. BROEZE           Application of Multigrid to Turbulent
                    Compressible Flows
 
Q. DENG             An Optimal Order Nonnested Mixed Multigrid
                    Method for Generalized Stokes Problems
 
HWAR-CHING KU       The Multigrid-Mask Method for Solution of
                    Incompressible Navier-Stokes Equations
 
C. LIU              Multiple Scale Simulation for Transitional
                    and Turbulent Flow
 
D. MELSON           Multigrid Acceleration of Time-Accurate
                    Navier-Stokes Calculations
 
G. ROBINSON         An Algebraic Multigrid Solver for the Navier-
                    Stokes Problems in the Discrete Second-Order
                    Approximation
 
M. SARKIS           Overlapping Schwarz Methods for Compressible
                    Flow Problems on Unstructured Meshes
 
*****************************************************************
*****************************************************************
 
4:30 p.m. - 6:30 p.m.
SESSION A
Chair: Loyce Adams
 
L. HOWELL           A Multilevel Elliptic Solver with Applications
                    to Incompressible Flow and Astrophysics
 
J. JONES            A Mixed Finite Volume Element Method for Flow
                    Calculations in Porous Media
 
H. MOLENAAR         Multigrid Methods for Fully Implicit Black-Oil
                    Reservoir Simulation
 
I. YAVNEH           Coarse-Grid Correction of Very Smooth Error-
                    Components
 
*****************************************************************
 
4:30 p.m. - 6:30 p.m.
SESSION B
Chair: Duane Melson
 
D. SIDILKOVER       A Genuinely Two-Dimensional Scheme and
                    Efficient Multigrid Solver for the
                    Compressible Euler Equations
 
P. VANKA            A Pressure Based Multigrid Procedure for the
                    Navier-Stokes Equations on Unstructured Grids
 
C. VUIK             Krylov Subspace and Multigrid Methods Applied
                    to the Incompressible Navier-Stokes Equations
 
X. ZHENG            Parallel Computation and Multigrid Method for
                    Modeling Multi-Dimensional Combustion with
                    Detailed Chemistry
 
*************************************************************
 
7:30 - ?? p.m.  Circus & Special Workshops
 
                    ************************
                    *   FRIDAY - APRIL 7   *
                    ************************
 
8:00 a.m. - 11:30 a.m.
SESSION A
Chair: X-C Cai
 
B. ENGQUIST          The Effects of Dissipation and Coarse Grid
                     Resolution for Multigrid in Flow Problems
 
End of Conference!  See you in 1997 here again.