Preliminary Program


This program is preliminary and subject to modifications.
Times given here are only estimates, and are likely to change.
We will try to limit most schedule changes to within the given day.
Participants and speakers should monitor this page and the bulletin board at the conference.
Speakers should plan their talks to be at most 20 minutes.
Program Chairs will adhere strictly to this schedule.
We will have a slide projector and an overhead projector for speaker use.
We will also provide an LCD panel (ViewFrame Spectra), which plugs into
standard video outlets on a Mac or PC to project its image onto the screen.
This equipment will also be available for the Circus and Workshop sessions.
Wednesday night's cash bar and banquet will be held in the Pavillon.
All other activities will take place in the Village Square conference facilities.


Sunday, April 6

7:00-9:00 PM Reception


Monday, April 7

SESSION I Chair: Seymour Parter
8:00am Hans-Joachim Bungartz A Multigrid Algorithm for Higher Order Finite Elements on Sparse Grids
8:25am Zhangxin Chen The Analysis of Intergrid Transfer Operators and Nonconforming Multigrid Methods
8:50am Nicholas Coult Multiresolution Reduction of Elliptic PDE's and Eigenvalue Problems
9:15am Joel Dendy Some Applications of Black Box Multigrid to Systems
9:40am COFFEE BREAK
10:10am Jonathan Dym Multilevel Inversion of the Radon Transform
10:35am David Gines A Wavelet-based Direct Multilevel Solver
11:00am Ralf Hiptmair Multigrid Method for H(div) in Three Dimensions
11:25am D.A. Knoll Multigrid Preconditioning of Newton-Krylov Methods
11:50am Steven M. McKay Solution of a Convolution Equation with Unbounded Domain via Multigrid

SESSION II Chair: Kirk Jordan
4:40pm Tom Manteuffel First-Order System Least Squares (FOSLS) for PDEs: Part I
5:05pm Steve McCormick First-Order System Least Squares (FOSLS) for PDEs: Part II
5:30pm REFRESHMENTS SPONSORED BY IBM
6:20pm Markus Berndt Adaptive Mesh Refinement for First-Order System Least Squares (FOSLS)
6:45pm Pavel Bochev Negative Norm Least-squares for the Velocity-flux Navier-Stokes Equations
7:10pm Sang Dong Kim A FOSLS Approach for Three-Dimensional Pure Traction Linear Elasticity
7:35pm Barry Lee First-Order System Least-Squares: Numerical Experiments


Tuesday, April 8

SESSION III Chair: Irad Yavneh
8:00am Zhiqiang Cai An Analytic Basis for Multigrid for Stabilized Finite Element Methods for Stokes
8:25am Boris Diskin Multigrid Algorithm with Conditional Coarsening for the Non-aligned Sonic Flow
8:50am Scott R. Fulton A Comparison of Multilevel Adaptive Methods for Hurricane Track Prediction
9:15am Jim E. Jones A Note on Multi-block Relaxation Schemes for Multigrid Solvers
9:40am COFFEE BREAK
10:10am Dimitri J. Mavriplis Directional Coarsening and Smoothing for Anisotropic Navier-Stokes Problems
10:35am A. J. Meir A Two-Level Discretization Method for the MHD Equations
11:00am Erik Sterner A Multigrid Smoother for High Reynolds Number Flows
11:25am Xavier Vasseur FMG-FAS for the Navier-Stokes Equations on Cell-Centered Colocated Grids
11:50am Achi Brandt Multiscale Methods: 1996 Review

CIRCUSChair: Craig Douglas
7:00pm Everyone is welcome to talk and/or listen.
The program will be determined at the start by polling the participants.
Contact Craig for suggestions and information,
or just show up and be ready to talk, interact, or just listen.


Wednesday, April 9

SESSION IV Chair: Jim Jones
8:00am Serguei Maliassov Multilevel Fictitious Space Preconditioner for Nonconforming Unstructured Grids
8:25am Joseph Pasciak Inexact Uzawa Algorithms for Nonsymmetric Saddle Point Problems
8:50am Marcus Sarkis Overlapping Non-matching Grids Mortar Element Methods for Elliptic Problems
9:15am Gordon Wade A Comparison of Multilevel Methods for Total Variation Regularization
9:40am COFFEE BREAK
10:10am Wing-Lok Wan An Energy-Minimizing Interpolation for Multigrid Methods
10:35am Takumi Washio Krylov Subspace Acceleration Method for Nonlinear Multigrid Schemes
11:00am Kristian Witsch Multilevel Evaluation of Point Forces
11:25am Irad Yavneh Stranger Than Fiction: On Smoothing Symmetric Nine-point Operators
11:50am Xuejun Zhang A Multigrid Analysis for an Anisotropic Problem

SESSION V Chair: Joe Pasciak
4:40pm Michael Griebel An Adaptive Multilevel Method for Sparse Grid Finite Difference Discretizations
5:05pm Ulrich Rüde On the Efficient Implementation of Adaptive Multigrid Methods
5:30pm Yair Shapira Multigrid for Locally Refined Meshes
5:55pm Steve Thomas GCR(k)-Multigrid for the Anelastic Equations of Atmospheric Flow
6:20pm Huilong Zhang Object Oriented Programming and FAC in Numerical Reservoir Simulation

7:30pm CASH BAR AND BANQUET


Thursday, April 10

SESSION VI Chair: Van Henson
8:00am M.L Bittencourt Non-nested Multigrid Methods in Finite Element Linear Structural Analysis
8:25am Susanne C. Brenner Multigrid Methods for Stress Intensity Factors and Singular Solutions
8:50am Wenlong Dai Iterative Schemes for Nonlinear Heat Transfer in Systems of Multi-materials
9:15am Andrew Knyazev Uniform Wellposedness of a Mixed Formulation of Symmetric Problems
9:40am COFFEE BREAK
10:10am R. Kulke Multigrid for the Laplace Equation in 2D-Electrostatic Structures
10:35am Paul A. Farrell Multigrid Methods for the Solution of Singularly Perturbed Differential Equations
11:00am Jules Kouatchou Asymptotic Stability of 9-Point Multigrid for Convection-Diffusion
11:25am Marc Küther Exponentially Fitted Hierarchical Bases Multigrid for Convection Diffusion
11:50am Gerhard Starke Multilevel Methods for Exponential Spline Discretizations of Convection Diffusion

7:00pm DINNER BREAK
WORKSHOPChair: Paul Frederickson
8:30pm Topics to be arranged.
Contact Paul for suggestions and information.


Friday, April 11

SESSION VII Chair: Joel Dendy
8:00am John Ruge Recent Developments in Algebraic Multigrid Methods
8:25am Van Emden Henson Towards a Fully-Parallelizable Algebraic Multigrid
8:50am Craig C. Douglas Cache Based Multigrid Algorithms
9:15am Laura C. Dutto An Algebraic Multilevel Parallelizable Preconditioner for Large-Scale Computations
9:40am COFFEE BREAK
10:10am Sachit Malhotra Accelerating ADI on Parallel Processors including Multigrid with an ADI Smoother
10:35am William F. Mitchell A Parallel Adaptive Multilevel Method Using the Full Domain Partition
11:00am Hubertus Oswald Parallel Multilevel Algorithms for Incompressible Navier-Stokes
11:25am Clemens-August Thole Fast Solution of MSC/Nastran Sparse Matrix Problems Via a Multilevel Approach
11:50am Dexuan Xie Parallel U-Cycle Multigrid Method

SESSION VIII Chair: Tom Manteuffel
4:40pm Ira Livshits Multigrid Methods for Standing Wave Equations
5:05pm Rudolph Lorentz Computationally Efficient Wavelets in Sobolev Spaces
5:30pm William Spotz Stable Multigrid for Convection-Diffusion Using High Order Compact Discretization
5:55pm Leonid Y. Zaslavsky Adaptive Multigrid for Evaluating Long-range Forces in Biomolecular Simulations