Programme of the ParMGM`96

Programme of the
9th International GAMM - Workshop on

"Parallel Multigrid Methods"


Afternoon Session : Monday, May 13
13:50 U. Langer Welcome
14:00 - 14:45 G. Wittum Fast Parallel Solvers
14:50 - 15:20 L. Stals Adaptive Multigrid Using Finite Element Methods
15:20 - 15:50 F. Wagner A Time-Parallel Multigrid Method for Two-Phase Stefan Problems
15:50 - 16:20 Coffee / Tea Break
16:20 - 16:40 M. Jung Parallel Multilevel Solvers for 3D Problems
16:40 - 17:00 T. Washio Experiences with Robust Parallel Multiple Semicoarsened Grid Methods
17:00 - 17:20 K. Gärtner Improved Separators by Multigrid Methods
17:20 - 17:40 Cs. Gaspar Quadtree-based Grids and Multigrid Methods
18:00 Dinner

Morning Session : Tuesday, May 14
9:00 - 9:45 V. Shaidurov Realization and convergence proof of cascadic methods for domains with curvilinear boundary or angular points
9:50 - 10:20 R. Stevenson Stability of three-point hierarchical basis
10:20 - 10:50 J. Schöberl Solving Signorinis` Problem on the Basis of Domain Decomposition Operators
10:50 - 11:20 Coffee / Tea Break
11:20 - 11:40 C. Brand Preconditioning by approximate Schur complements on hierarchical grids
11:40 - 12:00 B. Kiss On the H1/2 Norm based Schur Complement Preconditioners
12:00 - 12:20 S. Sauter Composite Finite Elements for Discrete Homogenization
12:30 Lunch

Afternoon Session : Tuesday, May 14
14:00 - 14:45 L. Tobiska Multigrid Methods Applied to Nonconforming Finite Element Discretizations of the Navier-Stokes Equations
14:50 - 15:20 O. Iliev Robust Multigrid Algorithms for 3D Elliptic and Convection Diffusion Problems on Cell-centered Grids
15:20 - 15:50 G. Starke Multilevel Methods for Least-Squares Discretizations of Neutron Transport Equations
15:50 - 16:20 Coffee / Tea Break
16:20 - 16:40 V. John Parallel Solution Schemes for the Navier-Stokes Equations
16:40 - 17:00 Y. Vassilevski Efficient parallel solution of the potential flow problems on nonmatching grids
17:00 - 17:20 W. Hackbusch Downwind Gauss-Seidel Smoothing for Convection Dominated Problems
17:20 - 17:40 I. L. Sofronov Jump-Keeping and Upwind Transfer in Multigrid for Upwind Schemes
18:00 Dinner
20:00 Computersession I (*)

Morning Session : Wednesday, May 15
9:00 - 9:45 D. Braess Towards Algebraic Multigrid for Elliptic Problems of Second Order
9:50 - 10:20 M. Griebel Algebraic Multigrid and the solution of fluid problems
10:20 - 10:50 S. Margenov Robustness of Algebraic Multilevel Methods
10:50 - 11:10 Coffee / Tea Break
11:10 - 11:30 M. Neytcheva Performance of the Algebraic Multilevel Iteration Method on massively parallel computer architectures
11:30 - 11:50 J. Fuhrmann Algebraic multilevel methods for porous media flow problems
11:50 - 12:10 F. Kickinger Algebraic Multigrid Solver for Discrete Elliptic Second Order Problems
12:20 Lunch
13:00 Excursion

Morning Session : Thursday, May 16
9:00 - 9:45 B. Smith MPI based Multigrid/Schwarz Splitting Software Libraries
9:50 - 10:20 R. Niekamp An object oriented 3-dimensional adaptive Finite Element Program
10:20 - 10:50 K. Eckstein Parallel Adaptive Methods in Linear and Nonlinear Structural Mechanics
10:50 - 11:20 Coffee / Tea Break
11:20 - 11:40 U. Rüde Performance Aspects of Parallel Multigrid Methods
11:40 - 12:00 B. Heise Parallel Multilevel Methods Based on Domain Decomposition Ideas
12:00 - 12:20 H. Matthes Parallel Preconditioners for plate and shell problems
12:30 Lunch

Afternoon Session : Thursday, May 16
14:00 - 14:45 C. Douglas Cache Based Multigrid Algorithms
14:50 - 15:20 O. Klaas Supplementary procedures for the solution of stability problems using Krylov space methods
15:20 - 15:50 C. Carstensen Domain Decomposition in Plasticity ?
15:50 - 16:20 Coffee / Tea Break
Short-Talks-Session / Postersession / Computersession II
16:20 - 16:40 E.P. Stephan Addaptive Schwarz Algorithms for the h- and p-Versions of the Boundary Element Method
16:40 - 16:55 O. Steinbach Hierarchical preconditioners in boundary element domain decomposition methods
16:55 - 17:10 S. Funken Adaptive Multilevel Boundary Element Methods for the Single Layer Potential in R2
17:10 - 17:25 Gy. Molnárka A Block Circulant Preconditioner for Domain Decomposition Algorithms
17:25 - 17:40 M. Kuhn The Adaptive DD Preprocessor ADDPre and its Use in the Parallel Code FEMooBEM
17:40 - 17:55 R. Lezius Optimal Control of the Cooling of Steel Profiles
18:00 - 18:50 Computersession II (*) / Posterdiskussion (**)
19:00 Conference Dinner

Morning Session : Friday, May 17
9:00 - 9:45 W. Dahmen Stable Multiscale Bases and Adaptive Techniques for Elliptic Problems
9:50 - 10:20 S.V. Nepomnyaschikh Domain Decomposition And Multilevel Methods
10:20 - 10:50 A. Kunoth Some Remarks on Stable Multiscale Bases for the Numerical Solution of Elliptic Partial Differential Equations
10:50 - 11:20 Coffee / Tea Break
11:20 - 11:40 K. Urban A multiscale method for separation processes in chemical engineering
11:40 - 12:00 M. Czajkowski Applications of Multigrid to an Initial Control Problem
12:00 - 12:20 R. Blaheta Inexact Newton solvers in incremental elasto-plasticity
12:30 Lunch

(*) Please note that there is the chance to present codes on a Pentium-PC under LINUX.
(**) In this Session everyone is invited to present a poster.



End of Workshop



Please send questions or comments, especially when codes are presented, to
ghaase@numa.uni-linz.ac.at .